TOWER ACADEMY

Slow and steady wins the race


„He forgot the fact that slow and steady always wins the race and he took off without considering how much energy he needed to conserve.”

„Zapomniał o tym, że wolniejsze, ale równomierne tempo zawsze wygrywa wyścig i wystartował, nie zastanawiając się nad tym, ile energii musi zachować.”

WYTRWAŁĄ PRACĄ OSIĄGNIESZ SWÓJ CEL

Slow and steady wins the race” to idiom, który sugeruje, że nie trzeba być najszybszym lub najsilniejszym, aby odnieść sukces, który często jest nagrodą za wytrwałość i cierpliwość.

Powiedzenie jest dość mocno związane z bieganiem/sportem, ale może być stosowane w prawie każdej sytuacji, w której ktoś próbuje coś osiągnąć.

Idiom zwraca uwagę na fakt, że jeśli konsekwentnie dążysz do wyznaczonego celu, to jest bardziej prawdopodobne, że go osiągniesz – w przeciwieństwie do ludzi, którzy działają zrywami, nie biorąc pod uwagę możliwych trudności, lub faktu, że może im zabraknąć pary tuż przed metą.

POCHODZENIE


„Slow and steady wins the race” wywodzi się z jednej z bajek Ezopa pod tytułem „Żółw i zając”. Historia ta opisuje zająca, znanego ze swojej szybkości, który zostaje wyzwany na wyścig przez powolnego żółwia. Zając ochoczo przyjmuje wyzwanie i z dużą pewnością siebie szybko ucieka żółwiowi, gdy tylko zaczyna się wyścig.

Z powodu wysokiego mniemania dotyczącego własnych umiejętności i zlekceważenia swojego rywala, zając zatrzymuje się mniej więcej w połowie dystansu, aby się zdrzemnąć. Uznaje, że żółw jest tak wolny, że zanim go dogoni, zając zdąży się wyspać. Ku zdziwieniu wszystkich, gdy zając śpi, żółw nie tylko go dogania, ale spokojnym tempem dociera do mety jako pierwszy. Gdy w końcu zając się budzi, zdaje sobie sprawę, że przegrał wyścig.

Historia pokazuje nam, że zamiast wybuchów energii, lepiej jest postawić na konsekwentną i regularną pracę, ponieważ dzięki niej, w dłuższej perspektywie czasu, będziemy w stanie osiągnąć lepsze wyniki.

PRZYKŁADY UŻYCIA

  • Keep working on your goals, no matter what slow and steady wins the race.
  • You know what they say, slow and steady always wins the race. You don’t need to rush. 
  • Like the tortoise and the hare, slow and steady wins the race.

Ponad 90+ dodatkowych przykładów użycia.


IDIOM W FILMACH

The Hatton Garden Job (2017)
[00:57:23]
Alex & Me (2018)
[00:26:12]
King of Thieves (2018)
[00:59:08]

ALTERNATYWY

  • Haste makes waste
  • Slowly but surely
  • Hasty climbers have sudden falls
  • More haste, less speed
  • Look before you leap

Podobało się? Sprawdź pozostałe idiomy na stronie Tower Academy!

Categories

Tags

Dodaj komentarz